Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Josef Babka o Černé kostce

Josef Babka o Černé kostce, OstravaBlog.cz, 16. 9. 2012, 16:00

Josef Babka o Černé kostce

Volební minirozhovor s kandidátem na hejtmana Moravskoslezského kraje

16. 9. 2012, 16:00 | Rozhovory | Josef Babka, otázky kladl Jaroslav Němec

Jako druhý kandidát na hejtmana odpověděl na otázky k tématu „Černé kostky“ Josef Babka, lídr kandidátky KSČM, která se v tomto volebním období spolu s ČSSD podílela na zrušení výstavby „Černé kostky“.

Jaký máte názor na novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny podle návrhu známého pod názvem „Černá kostka“ a k situaci, která kolem tohoto projektu v tomto volebním období vznikla?

Od doby, kdy byla zveřejněna podoba, cena a případné provozní náklady na „Černou kostku“ jsem tvrdil, že rozhodnutí zrušit veřejnou zakázku na tuto stavbu Tošenovským vedením kraje je správné. Po zrušení alokace ve státním rozpočtu na tuto stavbu ve výši 490 mil. Kč jsem věděl, že i částečně redukovaná myšlenka na stavbu v této podobě a rozsahu je nereálná.

Ve Volebního programu KSČM pro krajské volby v roce 2012 uvádíme, že podpoříme výstavbu nové budovy pro Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v Ostravě i rekonstrukci a přístavbu Galerie výtvarného umění v Ostravě za předpokladu spolufinancování ze strany státu či zajištění dalších finančních zdrojů.

Jak se stavíte k „odklonu“ dotace 600 mil. Kč z financí EU určených pro „Černou kostku“ do jiných oblastí? Argumentem premiéra Petra Nečase o zrušení alokace 490 mil. Kč bylo v roce 2010, že „financování projektu poškodilo rozhodnutí kraje vzdát se na tuto stavbu evropských dotací.

Bývalé vedení nám nezanechalo moc prostoru, jak z peněz EU „pokrýt“ i jiné nutné oblasti (sociální, školské a zdravotní). Využití nerealizovaných prostředků z „Černé kostky“ považuji za naprosto správné a věcné.

Jaký je Váš názor na architektonické soutěže?

Architektonické soutěže pro veřejné stavby nepovažuji za jedinou možnou alternativu pro přípravu realizace těchto staveb. Samotná „Černá kostka“ je toho důkazem . Zadání znělo na rozsah do 500 mil. Kč. Samotný návrh resp. jeho realita byla cca 1,5 mld. Kč.

Tvrdíte, že reálná částka na „Černou kostku“ byla cca 1,5 mild. Kč. Předpokládaná cena navrhovaného řešení stavby dle podmínek architektonické soutěže v roce 2004 však splněny byly. Konečné náklady byly zvýšeny teprve v průběhu přípravy a obsahují například i náklady na parkovací dům, který nebyl v zadání soutěže. Ing. arch. Dalibor Babák, předseda ČKA k tomu v roce 2009 řekl, že „náklady, uváděné v soutěži v r. 2004, nebyly v závazných podmínkách soutěže; ve stadiu soutěžního návrhu nelze jejich výši přesně specifikovat; stavba byla navíc rozšířena o zmíněný parkovací objekt.

Omluvte mou nezdvořilost, ale reagovat dále k této problematice po e-mailu je náročné. Budete-li mít zájem, rád se s Vámi sejdu po volbách. Citace z našeho programu je myslím zcela jasná k budoucnosti a komentovat jednotlivé výroky premiéra či jiných se mi nechce.(Otázky kladl Jaroslav Němec, šefredaktor Ostravablog.cz, který je zároveň člen petičního výboru za Černou kostku a kandidát do zastupitelstva Moravskoslezského kraje za Českou pirátskou stranu.)Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |