Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Pavol Lukša o Černé kostce

Pavol Lukša o Černé kostce, OstravaBloig.cz,  19. 9. 2012, 17:00

Pavol Lukša o Černé kostce

Volební minirozhovor s kandidátem na hejtmana Moravskoslezského kraje

19. 9. 2012, 17:00 | Rozhovory | Pavol Lukša, otázky kladl Jaroslav Němec

V předvolebním anketním minirozhovoru, ve kterém se kandidátů na hejtmana Moravskoslezského kraje ptáme na jejich názor na „Černou kostku“, již odpověděli David Sventek (ODS) a Josef Babka (KSČM). Jako třetí v pořadí zaslal své odpovědi Pavol Lukša, lídr kandidátky TOP 09 a Starostové pro Moravskoslezský kraj a současný zastupitel Moravskoslezského kraje (zvolen za KDU-ČSL).

Jaký máte názor na novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny podle návrhu známého pod názvem „Černá kostka“ a k situaci, která kolem tohoto projektu v tomto volebním období vznikla?

Záměr vybudovat objekt Moravskoslezské vědecké knihovny považuji za správný, Ostrava i celý region takové zařízení potřebují. Mluvíme-li o vzdělanosti jako jedné z klíčových podmínek rozvoje kraje, pak moderní vědecká knihovna patří k těm projektům, které určitě pomáhají tuto podmínku naplňovat.

Pro současné vedení kraje tento projekt prioritou není, a proto se k němu chová liknavě. Vzhledem k současné ekonomické situaci je také jasné, že původní možnosti financování projektu kombinací státních a evropských peněz se už nebudou opakovat.

Budete prosazovat, v případě zvolení do zastupitelstva kraje, nové výběrové řízení na dodavatele stavby, aby se zjistilo jaké jsou aktuální náklady pro realizaci Černé kostky?

Myslím, že tento krok by byl docela racionální a za stejně důležité bych považoval reálné vyhodnocení provozních nákladů původně navrženého objektu. Tyto dvě informace by měly být klíčové pro další úvahy, jak dále s celým záměrem naložit.

Jaký je Váš názor na architektonické soutěže?

Projekty významných veřejných objektů by měly být jednoznačně předmětem architektonických soutěží. V zájmu jejich průhlednosti a transparentnosti jsem připraven spolupracovat s Českou komorou architektů.(Otázky kladl Jaroslav Němec, šefredaktor Ostravablog.cz, který je zároveň člen petičního výboru za Černou kostku a kandidát do zastupitelstva Moravskoslezského kraje za Českou pirátskou stranu.)Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |