Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Martin Schubert o Černé kostce

Martin Schubert o Černé kostce, OstravaBlog.cz, 20. 9. 2012, 13:30

Martin Schubert o Černé kostce

Volební minirozhovor s kandidátem na hejtmana Moravskoslezského kraje

20. 9. 2012, 13:30 | Rozhovory | Martin Schubert, otázky kladl Jaroslav Němec

Zemanovci ve svém volebním programu problematiku knihovny neřeší, chtějí však „přiměřeně podporovat vrcholovou úroveň kultury a sportu v kraji“. Jak odpověděl na otázky k „Černé kostce“ Martin Schubert, lídr kandidátky SPOZ pro Moravskoslezský kraj si přečtěte v následujícím minirozhovoru.

Jaký máte názor na novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny podle návrhu známého pod názvem „Černá kostka“ a k situaci, která kolem tohoto projektu v tomto volebním období vznikla?

Náš kraj potřebuje nejen zdravý průmysl, ale také vzdělané obyvatelstvo. Nejen, že současná knihovna je nevyhovující, tak mimo to jsme přesvědčeni, že využití volného času na Ostravsku není stále dostatečné a tato akce by situaci částečně mohla řešit. Přesto je potřeba uvést, že konečné slovo jsme schopni sdělit, až po podrobném prostudování této investiční akce, zejména pak z pohledu financování samotné stavby a dále pak z pohledu ekonomické náročnosti a udržitelnosti, včetně efektu (nejen finančních) v dalších obdobích.

Budete prosazovat, v případě zvolení do zastupitelstva kraje, nové výběrové řízení na dodavatele stavby, aby se zjistilo jaké jsou aktuální náklady pro realizaci „Černé kostky“?

V tuto chvíli nemohu posoudit. Neznám tak podrobně situaci a ani nemám k dispozici všechny podklady. Každopádně nové výběrové řízení nevylučuji, zejména pak s ohledem na časový odstup od původního zadání. Od této doby se změnilo mnoho okolností, zejména těch ekonomických.

Jaký je Váš názor na architektonické soutěže? Budete prosazovat, v případě zvolení do zastupitelstva kraje, architektonické soutěže pro veřejné budovy?

Je to velmi individuální. Jsou budovy, které si to doslova žádají a naopak jsou budovy, u kterých je architektura již součástí DÚR, DSP, resp. realizačního projektu. V případě budovy vědecké knihovny by nejspíš architektonická soutěž byla žádoucí.(Otázky kladl Jaroslav Němec, šefredaktor Ostravablog.cz, který je zároveň člen petičního výboru za Černou kostku a kandidát do zastupitelstva Moravskoslezského kraje za Českou pirátskou stranu.)Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |