Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Pavla Brady o Černé kostce

Pavla Brady o Černé kostce, OstravaBlog.cz, 21. 9. 2012, 9:15

Pavla Brady o Černé kostce

Volební minirozhovor s kandidátkou na hejtmanku Moravskoslezského kraje

21. 9. 2012, 9:15 | Rozhovory | Pavla Brady, otázky kladl Jaroslav Němec

Jako šestá v pořadí zaslala své odpovědi k „Černé kostce“ Pavla Brady, lídryně kandidátky Strany zelených. Knihovnu v prioritách svého volebního programu sice nemají, ale chtějí „rozvíjet podmínky pro rozvoj vědy a výzkumu v kraji“. Její názor na „Černou kostku“ si můžete přečíst v dnešním minirozhovoru.

Jaký máte názor na novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny podle návrhu známého pod názvem „Černá kostka“ a k situaci, která kolem tohoto projektu v tomto volebním období vznikla?

Vzdělanost je pro rozvoj našeho kraje naprosto klíčová a proto je nutné ji podporovat a vytvářet všechny podmínky pro zvyšování vzdělanosti našich lidí. A knihovna vždy byla a je centrem vědění. Samozřejmě, že dnešní moderní knihovna musí nabídnout více, než jen místo pro uložení knih. Je to místo, kde se dá dostat rychle a snadno k informacím. Prostory Moravskoslezské vědecké knihovny a její vybavení je naprosto nevyhovující a nedůstojné. Nová budova je opravdu nezbytná a kraj by ji měl zrealizovat, co možná nejdříve. Ostrava se v minulosti „proslavila“ promrháním výsledků architektonické soutěže na projekt nového městského centra, kde nyní stojí Fórum Karolina nazývaná také jako „Nová Fukušima“. A obávám se, že podobné promrhání hrozí i v případě Černé kostky. Jakkoli se projekt stavby Černé kostky zdá předražený, na místě je přezkoumání výše nákladů jak investičních, tak provozních, a ne odstoupení od projektu. Převedení dotace na stavbu do jiných oblastí bylo velkou chybou zastupitelstva kraje.

Budete prosazovat, v případě zvolení do zastupitelstva kraje, nové výběrové řízení na dodavatele stavby, aby se zjistilo jaké jsou aktuální náklady pro realizaci „Černé kostky“?

Budu prosazovat přezkoumání celého projektu a nákladů pro realizaci. Veškeré vynakládané finanční prostředky musí projít důkladnou kontrolou, aby se předešlo jakémukoliv účelovému předražování a nadhodnocování

Jaký je Váš názor na architektonické soutěže? Budete prosazovat, v případě zvolení do zastupitelstva kraje, architektonické soutěže pro veřejné budovy?

Architektonické soutěže považuji za důležité u všech významných veřejných budov. Pokud je architektonická soutěž dobře vyhlášená, lze touto formou získat kvalitní řešení staveb a prostranství v našich městech.(Otázky kladl Jaroslav Němec, šefredaktor Ostravablog.cz, který je zároveň člen petičního výboru za Černou kostku a kandidát do zastupitelstva Moravskoslezského kraje za Českou pirátskou stranu.)Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |