Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Vít Slováček o Černé kostce

Vít Slováček o Černé kostce, OstravaBlog.cz, 4. 10. 2012, 0:16

Vít Slováček o Černé kostce

Volební minirozhovor s kandidátem na hejtmana Moravskoslezského kraje

Dnes 4. 10. 2012, 0:16 | Rozhovory | Vít Slováček, otázky kladl Jaroslav Němec

Náš seriál předvolebních minirozhovorů s kandidáty na hejtmana na téma „Černé kostky“, pomalu končí. Dnes se můžete seznámit s názorem, který zaslal Vít Slováček, lídr kandidátní listiny KDU-ČSL.

Jaký máte názor na novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny podle návrhu známého pod názvem „Černá kostka“ a k situaci, která kolem tohoto projektu v tomto volebním období vznikla?

Kraj měl připraveno v roce 2008 financování „Černé kostky“, i když reálné náklady hodně převyšovaly odhadované náklady dle architektonického návrhu. ČSSD s KSČM deklarovaly, že ji jsou schopny postavit daleko levněji a „skutek utek“, raději peníze populisticky rozdali do jiných projektů.

Budete prosazovat, v případě zvolení do zastupitelstva kraje, nové výběrové řízení na dodavatele stavby, aby se zjistilo jaké jsou aktuální náklady pro realizaci „Černé kostky“?

Kraj by se měl k Černé kostce vrátit, ale je třeba si přiznat, že bez „evropských dotací“ a pomoci státního rozpočtu je tuto stavbu nereálné postavit.

Jaký je Váš názor na architektonické soutěže? Budete prosazovat, v případě zvolení do zastupitelstva kraje, architektonické soutěže pro veřejné budovy?

Jsem pro architektonické soutěže, jenom musí být splněna zásadní podmínka – vítězné projekty musí splňovat základní zadání, to je plánovaný rozpočet, aby se nestaly jenom návrhy do šuplíků.(Otázky kladl Jaroslav Němec, šefredaktor Ostravablog.cz, který je zároveň člen petičního výboru za Černou kostku a kandidát do zastupitelstva Moravskoslezského kraje za Českou pirátskou stranu.)Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |